11 czerwca 2021 r. – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Posted on 11 czerwca 2021Możliwość komentowania 11 czerwca 2021 r. – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa została wyłączona

W piątek po oktawie Bożego Ciała Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. ❤❤

Skąd wzięła się ta uroczystość?

Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.

Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje ludzi: św. Małgorzata Maria Alacoque oraz jej spowiednik, św. Jan Eudes.

On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach jego kongregacji. W dwa lata później otrzymał pozwolenie na odprawienie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo zaś do Serca Jezusa łączył ściśle z nabożeństwem do Serca Maryi. To on założył ku czci tych dwóch Serc osobną wspólnotę zakonną.

Główna jednak zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski.

12 obietnic Jezusa dane za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque – Tym, którzy czcić będą Moje Serce Najświętsze:

♥️ Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
♥️ Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
♥️ Będę sam ich pociechą we wszystkich smutkach i utrapieniach życia.
♥️ Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
♥️ Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i sprawom.
♥️ Grzesznicy znajdą w Mym Sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
♥️ Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
♥️ Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
♥️ Zleję obfite błogosławieństwo na te domy, w których obraz Serca Mego Boskiego będzie zawieszony i czczony.
♥️ Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
♥️ Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego Serca, będą w nim zapisane i na zawsze w nim pozostaną.
♥️ Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.
 
W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej:
 
„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.