14 maja 2021 r. – Święto św. Macieja, Apostoła

Posted on 14 maja 2021Możliwość komentowania 14 maja 2021 r. – Święto św. Macieja, Apostoła została wyłączona

Dziś obchodzimy Święto św. Macieja Apostoła. 😇😇

To on zastąpił największego zdrajcę w historii Kościoła, Judasza Iskariotę. Dołączył jako 13-sty do grona wybranych. Został wspomniany w Biblii tylko raz, jego życie owiane jest tajemnicą. Co o nim wiemy?

Maciej, czyli „Dar Boży” był jednym z tych uczniów Jezusa, którzy uczestniczyli we wszystkich najważniejszych momentach życia swego mistrza, od posługi Jana Chrzciciela do wniebowstąpienia. Jeden z siedemdziesięciu dwóch wybranych, którzy zostali wysłani, by głosić Słowo i uzdrawiać chorych. Mimo że został wymieniony w Biblii tylko raz, to z pewnością odegrał znaczącą rolę w rodzącym się właśnie Kościele. Zastąpił zdrajcę Judasza Iskariotę i został trzynastym apostołem.

Jedyne informacje, jakie mamy szansę znaleźć w Piśmie Świętym znajdują się w pierwszym rozdziale Dziejów Apostolskich. Po śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa, przed rozpoczęciem święta Pięćdziesiątnicy, apostołowie zebrali się wokół Piotra, któremu Jezus powierzył organizację Kościoła. Piotr mówił o zdradzie Judasza i jego samobójczej śmierci. Stwierdził, że nadszedł czas, aby go zastąpić. Pierwszy papież uważał, że powinni wybrać osobę, która znała Jezusa i był z nimi w czasie gdy mistrz głosił swe nauki.

Apostołowie wybrali Józefa, zwanego Barasabą i Macieja, a następnie modlili się o łaskę poznania. Uznali, że nie będą sami podejmować decyzji. Stwierdzili, że głos w tej sprawie należy do samego Boga, dlatego modlili się żarliwie: „Ty Panie znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś”. Po modlitwie rzucili losy, wybór padł na Macieja, który został wybrany, aby zastąpić Judasza.

Maciej, jako jedyny z grona apostołów, nie został wybrany przez Jezusa i nie jest nawet wspomniany w Ewangeliach synoptycznych. Po wyborze znika całkowicie z kanonu Nowego Testamentu i nie jest wymieniony w żadnych wiarygodnych zapisach historycznych.